Noha Donald J. Trump hivatalos elnöki beiktatásáig van még pár napunk hátra, azonban a közvélemény, továbbá a politikai, gazdasági és kulturális elit hetek óta nagy érdeklődéssel várja az Egyesült Államok egyik legfontosabb politikai eseményét. Bár Trump a választási kampány során mondott és tett egyesek szerint megkérdőjelezhető dolgokat, azt mindenkinek el kell ismernie, hogy megválasztásával a nemzetközi politika egyik legszínesebb képviselője került a világ egyetlen szuperhatalmának vezetői székébe. Harsány, szókimondó és konfrontációra irányuló stílusa azonban ne tévesszen meg senkit: Trump nem az az elnök lesz, aki szétveri az Egyesült Államokat és aláássa a meglévő nemzetközi együttműködéseket, tőle garantáltan nem kell félnie a nemzetközi közösségnek.
5 indok, ami miatt Trumptól nem kell félni
1. A kampányidőszakban Trump kedvenc kommunikációs csatornáján, a Twitter-en szinte óránként közzétette friss reakcióit és már ekkor kiderült mindenki számára, hogy ő nem a stratégiaalkotásban és a tényleges kormányzásban lesz erős, hanem a nyilvános szereplésben. Bár a választás során volt néhány kínos megjelenése, de alapvetően minden helyzetet profit tudott kezelni, köszönhetően évtizedes tapasztalatának. Ez azt is jelenti, hogy amíg ő telekiabálja a Twitter-t és meredeket mondva politikai show-t rendez, addig az őt körülvevő profi szakemberek képesek lesznek kormányozni az országot. Itt is igaz az a mondás, hogy amelyik kutya ugat, az nem harap; Trump kimondja, ami éppen a lelkét nyomja, az emberei pedig irányítják az államokat és kezelik Trump kommunikációs bakijait.
2. A jó vezetők többek között arról ismerhetők fel, hogy a legjobb szakemberekkel veszik körbe magukat. Ha az elmúlt hetek vonatkozó cikkeit és hivatalos közleményeit elemezzük, akkor mindenki előtt világossá válik, hogy Trump olyan embereket emelt a kormányába és tanácsadói csapatába, akik az adott területen kiemelkedő szakmai tapasztalattal rendelkeznek és persze politikailag is hűségesek hozzá. Legfőbb szakmai tanácsadója Jared Kushner, aki Trump kedvenc lányának Ivánkának a férje (ily módon a megválasztott elnök rokona is egyben) és akinek állítólag a legfontosabb emberek kiválasztásában és a stratégiaalkotásban van jelentős szerepe és feladata. Ugyan Trump ügyes politikusként nem hajlandó semmilyen negatív dolgot említeni Putyinnal kapcsolatosan, a NATO-nak pedig kevésbé jelentős szerepet szán, mint a korábbi amerikai elnökök, ezeket a kijelentéseit illik annak tükrében megítélni, hogy ki lesz a Trump-kormány védelmi minisztere. A nyugalmazott James Mattis tábornok (a hadseregben veszett kutya volt a beceneve) elszánt orosz- és Iránellenes politikájával a NATO megerősítésének a híve, így ő garantálni fogja az Egyesült Államok haderőinek okos felhasználását és Európa védelmét is. Steven Mnuchin, aki a Goldman Sachs korábbi partnere és senior hedge fund menedzser volt, egyenesen a pénzügyekért lesz felelős; az kijelenthető, kevés hasonló kaliberű pénzügyi szakember van a világon, így az ő vezetésével biztosított lesz az Egyesült Államok pénzügye. Sorolhatnám tovább, hogy Trump melyik minisztériumba vagy állami szervhez melyik szakembert hívta meg, ehelyütt csak a lényeget emelem ki: bármit is beszél Trump, a kormányában dolgozó szakemberek tenni fogják a dolgukat.
3. Trump a leggazdagabb az összes amerikai elnök közül és ami a legfontosabb, üzleti sikereit javarészt saját tehetségének, tudásának és elszántságának köszönheti: ő az élő példája az amerikai álom beteljesülésének. Trump igazi üzletemberként mindig a sikerre játszik, neki soha nem elég a második hely vagy a vereség és a biztosak lehetünk abban, hogy az Amerikai Egyesült Államokat is ezzel a mentalitással fogja kiemelni a recesszióból és a fejlődés irányába elindítani. Ami még ennél is fontosabb: Trumpot üzletemberként a tények és a valóság érdeklik, és országát, valamint a nemzetközi demokratikus közösséget úgy fogja irányítani, hogy garantáltan sikerre vigye a kezdeményezéseit.
4. Az amerikai alkotmány. Noha az Egyesült Államok elnöke széles jogkörrel rendelkezik, hiszen egy személyben államfő, kormányfő és a fegyveres erők főparancsnoka is, ezt a túlhatalmát a hatalmi ágak megosztása korlátozza. Csak néhány példa, hogy mit nem tehet meg Trump:
- törvényt csak a Kongresszus alkothat, az elnöknek csak ellenjegyzési és vétójoga van;
- bár az elnök a hadsereg főparancsnoka, háborút indítani vagy békét kötni csak a kongresszusnak áll jogában;
- az elnök nemzetközi szerződéseket köthet a Szenátus kétharmadának hozzájárulásával;
- lehetősége van határozatokkal irányítani a végrehajtó ág tevékenységét, és bár ezek a határozatok törvényerejűek, a szövetségi bíróságok által felülvizsgálhatóak.
Egy szó mint száz: a gránitszilárdságú amerikai alkotmány védi az amerikai embereket és a világ polgárait.
5. A kongresszus és a szenátus az alkotmány értelmében nagyon erős jogkörökkel bír és azt ne felejtsük el, hogy még az Obama-adminisztráció alatt, 2011-től folyamatosan republikánus többség van kongresszusban, a szenátusban pedig 2015-től biztosított a republikánus többség. A kongresszus garantálja a Trump feletti ellenőrzést és biztosak lehetünk abban, hogy fel fognak lépni bármilyen törvénytelenség ellen.
Összefoglalásként tehát Trumptól nem kell félni, hiszen kellő tapasztalattal rendelkezik és a legprofibb embereket veszi maga mellé, akik helyette is biztosítják a kormányzást.